YouTube

ul.Żwirki i Wigury 1, 63-000 Środa Wielkopolska, tel: 61 286-70-80
Polish English French German Russian

"Nie daj szansy AIDS"

Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Środzie Wielkopolskiej i Starostwo Powiatowe w Środzie Wielkopolskiej zorganizowali wspólnie już XV edycję konkursu „Nie daj szansy AIDS” dla uczniów szkół ponadpodstawowych w powiecie średzkim. Zadaniem konkursowym było nakręcenie krótkiego filmu o HIV, wskazującego na zachowania ryzykowne, a także – pozwalające chronić się przed zakażeniem oraz zachęcające do wykonania testu w kierunku HIV.

W dniu 29.11.2018 r. w Ośrodku Kultury w Środzie Wielkopolskiej odbyło się podsumowanie etapu powiatowego. Zwycięzcami zostali uczniowie z Liceum Ogólnokształcącego w Środzie Wielkopolskiej: Kacper Tomaszewski, Balbina Pankowska oraz Wiktoria Szymczak, którzy w dniu 7 grudnia wzięli udział w finale konkursu w kinie Muza w Poznaniu.

Konkurs „Nie daj szansy AIDS” ma na celu edukowanie o HIV oraz innych chorobach przenoszonych drogą płciową. To niezwykle istotne, bo statystyki nie wyglądają optymistycznie. Według danych NIZP-PZH w 2017 r. zakażenie HIV rozpoznano w Polsce u 1526 osób, z czego aż u 206 (13%) z województwa wielkopolskiego. Spośród 120 osób, u których rozpoznano AIDS, co szósty był mieszkańcem Wielkopolski. Tym samym Wielkopolska zajęła niechlubne drugie miejsce w Polsce pod względem nowo wykrytych zakażeń HIV i pierwsze ex-aequo z województwem śląskim, jeśli chodzi o zachorowania na AIDS. Alarmujący jest też fakt, że w województwie miało miejsce aż 16% wszystkich odnotowanych w naszym kraju zgonów spowodowanych przez AIDS.

Konkurs w województwie cieszył się dużym zainteresowaniem. Wzięło w nim udział ponad 700 uczniów 500 szkół średnich i klas gimnazjalnych w województwie. Bardzo nas cieszy, że młodzież poprzez udział w tego typu konkursach poszerza swoją wiedzę, a więc też chroni swoje życie i zdrowie.

 

Regulamin konkursu

 

Zdjęcia:

fot. Wykład pani Sylwii Wojtysiak

 wyklad p sylwi wojtysiak

 

fot. Pani Sylwia Wojtysiak podczas wykładu

sylwia wojtysiak podczas wykla

 

fot. Publiczność podczas wykładu.

nie daj szansy aiads podsumowa

 

fot. Laureaci konkursu wraz z Organizatorami

laureaci konkursu wraz z organ

Mapa strony

Mapa zagrożeń

Newsletter